Автор Тема: Молитвы об избавлении от эпидемий  (Прочитано 604 раз)

Оффлайн qickys

• Administrator
  • Hero Member
Молитвы об избавлении от эпидемий
« : 12 Декабрь 2013, 09:33:32 »
Божией Матери пред Ее иконою "Боголюбская" 

Эта икона прославилась во время моровой язвы в 1771 году.

Молитва первая

О Пречистая Госпоже Богородице, Мати Боголюбивая, Надеждо нашего   спасения! Воззри милостивно на предстоящия с верою и любовию и   покланяющияся Пречистому образу Твоему: приими наше хвалебное пение сие и   пролей теплую Твою молитву о нас, грешных, ко Господу, да, презрев вся   наша согрешения, спасет и помилует нас. О Предивная Владычице! Покажи на   нас чудныя милости Твоя. Молим Тя умиленно, избави нас от всякия   скорби,  настави на путь всякия добродетели и благостныни, спаси от   искушений, бед и болезней, изми от нас оклеветании и ссоры, сохрани от   молниеноснаго грома, от запаления огненнаго, от глада, труса, потопа и   смертоносныя язвы: подай нам Свою милостивную помощь на пути, в мори и   на суше, да не погибнем люте. О Всемилостивая, Боголюбивая Мати, с   твердым упованием возсылаем к Тебе нашу смиренную молитву! Не отрини   наших слез и воздыхании, не забуди нас во вся дни живота нашего, но   всегда пребывай с нами и Твоим заступлением и ходатайством у Господа   подаждь нам отраду, утешение, защиту и помощь, да выну славим и величаем   Преблагословенное и Всепетое Имя Твое. Аминь.

Молитва вторая

О Чудная и Высшая всех тварей Царице Богородице, Небеснаго Царя Христа   Бога нашего Мати! Услыши нас, грешных и недостойных раб Твоих, в час сей   молящихся и припадающих к Тебе с воздыханием и слезами и умильно   глаголющих; изведи нас от рова страстей, Владычице; избави нас от всякия   скорби и печали; огради от всякия напасти и злых клевет, от   неправедного и лютаго навета вражия. Можеши бо, о Благодатная Матерь   наша, не точию от всякаго зла сохранити люди Твоя, но и всяким   благодеянием снабдити и спасти: разве Тебе иныя Предстательницы в бедах и   обстояниих и теплыя Ходатаицы о нас,  грешных, не имамы к Сыну Твоему,   Христу Богу нашему, Егоже  умоли, Владычице, да спасеннии  Тобою славим и   в будущем веце Всесвятое Имя Сына Твоего и Бога нашего, купно со Отцем и   Святым Духом, ныне и в бесконечныя веки. Аминь.

Тропарь, глас 4

Боголюбивая Царице, неискусомужная Дево, Богородице Марие, моли за ны   Тебе возлюбившаго и рождшагося от Тебе Сына Твоего, Христа и Бога   нашего, подати нам оставление прегрешений, мирови мир, благоплодию   изобилие, народу нашему православному спасение. Грады наша страны   Российския от нахождения иноплеменных заступи, и от междоусобныя брани   сохрани. О, Мати, Боголюбивая Дево! О Царице всепетая! Ризою Своею   покрой нас от всякаго зла, от видимых и невидимых враг защити и спаси   души наша.     

Оффлайн qickys

• Administrator
  • Hero Member
Божией Матери пред Ее иконою "Споручница грешных" 

Икона особенно прославилась во время эпидемии холеры, когда   многих смертельно больных, с верою к ней притекающих, она возвратила к   жизни.

Молитва первая

О Владычице преблагословенная, защитнице рода христианскаго, прибежище и   спасение притекающих к Тебе! Вем, воистинну вем, яко зело согреших и   прогневах, Премилостивая Госпоже, рожденнаго плотию от Тебе Сына Божия:   но имам многии образы прежде мене прогневавших Его благоутробие: мытари,   блудницы и прочия грешники, им же дадеся прощение грехов их, покаяния   ради и исповедания. Ты убо образы помилованных очесем грешныя души моея   представляя и на толикое Божие милосердие, онех приемшее, взирая,   дерзнух и аз грешный прибегнути с покаянием ко Твоему благоутробию. О   всемилостивая Владычице, да подаси ми руку помощи и испросиши у Сына   Твоего и Бога матерними и святейшими Твоими молитвами тяжким моим грехам   прощение. Верую и исповедую, яко Той, Его же родила еси, Сын Твой, есть   воистину Христос, Сын Бога Живаго, Судия живых и мертвых, воздаяй   комуждо по делам его. Верую же паки и исповедую Тебе быти истинную   Богородицу, милосердия Источник, Утешение плачущих, Взыскание погибших,   сильную и непрестающую к Богу Ходатаицу, зело любящую род христианский, и   Споручницу покаяния. Воистинну бо несть человеком ины помощи и покрова,   разве Тебе, Госпоже Премилостивая, и никтоже уповая на Тя постыдеся   когда, и Тобою умоляя Бога, никто же оставлен бысть. Того ради молю Твою   неисчетную благость: отверзи двери милосердия Твоего мне, заблудшему и   падшему в тимение глубины, не возгнушайся мене сквернаго, не презри   грешнаго моления моего, не остави мене окаяннаго, яко в погибель злобный   враг похитити мя ищет, но умоли о мне рожденнаго от Тебе милосердаго   Сына Твоего и Бога, да простит великия моя грехи, и избавит мя от пагубы   моея: яко да и аз со всеми получившими прощение воспою и прославлю   безмерное милосердие Божие и Твое непостыдное о мне заступление в жизни   сей и в нескончаемом веце. Аминь.

Молитва вторая

К кому возопию, Владычице, к кому прибегну в горести моей, аще не к   Тебе, Царице Небесная? Кто плач мой и воздыхание мое приимет и молениям   нашим скоропослушливо внемлет, аще не Ты, Всеблагая Споручнице, всех   наших радостей Радость? Услыши же и нынешния песнопения и моления, и о   мне грешном Тебе приносимыя. И буди мне Мати и Покровительница и радости   Твоея всем нам Подательница. Устрой жизнь мою, якоже хощеши и якоже   веси. Вручаю бо себе Твоему покрову и промышлению, да радостно всегда   пою Тебе со всеми: Радуйся, Благодатная; радуйся, Обрадованная. Радуйся,   Преблагословенная; радуйся, Препрославленная во веки. Аминь.

Тропарь, глас 4

Честное жилище бывши неизреченнаго естества Божественнаго выше слова и   паче ума, и грешным еси споручница, подаваеши благодать и исцеления, яко   Мати всех Царствующаго, моли Сына Твоего получити нам милость в день   судный. 

Оффлайн qickys

• Administrator
  • Hero Member
Re:Священномученику Харалампию
« Ответ #2 : 12 Декабрь 2013, 09:36:36 »
Священномученику Харалампию

Священномученик Харалампий пред своей кончиною молился, чтобы в   том месте, где будут находиться его мощи, не было бы моровой язвы и   чумы.

Молитва первая

О священная и многострадальная главо, пастырю добрый словесных овец   Христовых, священномучениче Христов Харалампие. Магнисийская похвало и   славо вселенныя, всемирный светильниче и великий наш заступниче  и    помощниче  в скорбех, бедах и всяких нуждах! Услыши нас грешных, к тебе   прибегающих и молящихся, и избави нас от всякаго злаго обстояния. Ты бо   приял еси от Господа благодать и силу велику за многия и нужныя   страдания твоя и терпение, еже всюду и во всем нам помогати, и наипаче   идеже память твоя почитаема будет бдением, пением и усердным молением.   Сицевая благодать дадеся ти, священномучениче Христов, от явльшагося ти   Господа Царя славы по твоему испрошению. Егда на мечное тя усечение   осудиша, услышал еси превожделенный и сладчайший оный глас, глаголющий   тебе: "Прииди, Харалампие, друже Мой, многия муки имене ради Моего   претерпевый, и проси у Мене, еже хощеши, и Аз дам ти". Ты же, великий   светильниче, рекл еси Христу Господу усты своими: "Господи мой, велико   убо мне есть от Тебе, Света невечерняго, дарование сие. Аще угодно есть   величеству Твоему, молю Тя, благоволи даровати мя сицевую милость Свою:   да идиже положены будут мощи моя и почитаема будет память страдания   моего, не будет на месте том ни глада, ни мора, или тлетворного воздуха,   погубляющего плоды, но да будет паче на месте оном мир, здравие телесем   и душам спасение, изобилие пшеницы, вина, и елеа и умножение скотов,   яже на потребу человеком". Ты же паки, угодниче Христов Харалампие   многострадальниче, глас Господен услышал еси, вещающий тебе: "буди по   прошению твоему, преславный Мой воине". И абие, по глаголании сем   Господнем предал еси душу свою без мечнаго посечения, и пойде во след   Христа Господа со славою многою, Ангелом убо сретающим и провождающим ю   до престола Господня с радостию великою. И тако приял еси венец славы от   Божественныя руки Его с лики святых, вечно славящих пресвятое имя   Господа. И тамо, во славе небесней пребывая, призри, угодниче Божий, и   на нас грешных, молящихся тебе, и воспомяни нас пред Господем, еже   даровати нам на потребу велия Его милости в безконечныя веки. Аминь.

Молитва вторая

О пречудный священномучениче Харалампие, страстотерпче непреодоленный,   священниче Божий, о всем мире ходатайствуяй! Призри на моление нас   почитающих святую память твою. Испроси нам у Господа Бога прощение   грехов наших, да не до конца прогневается на нас Господь: согрешихом бо и   недостойни явихомся милосердия Божия. Моли о нас Господа Бога, да   низпослет мир на грады и веси наша, да избавит нас от нашествия   иноплеменников, междуусобныя брани и всяких раздоров и нестроений!   Утверди, священномучениче, веру и благочестие во всех чадах православныя   христианския церкви, и да избавит нас Господь Бог от ересей, расколов и   всякаго суеверия. О милосердный мучениче! Молися за ны ко Господу, да   сохранит нас от глада и всяких болезней, и да подаст нам изобилие плодов   земных, скотов умножение на потребу человеком и вся нам полезная:   наипаче же да сподобимся, молитвами твоими, небеснаго царствия Христа   Бога нашего, Ему же честь и поклонение подобает, со безначальным его   Отцем и Пресвятым Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 4

Страстотерпцу Харалампию приступим и образу его поклонимся, от сердца   вопиюще: мучениче Харалампие и отче, от всякаго обстояния и всех бед   своих раб избави нас, в церкве твоея выну пребывающи.   

Информация на сайте предназначена для ознакомления и не заменяет обследования, диагностику и консультации у специалиста. Администрация не несет ответственности за последствия и результаты, которые могут получить читатели после использования советов и рецептов на сайте. Всегда обращайтесь к врачу!!!